Przepisy porządkowe dotyczące szamb

BUDOWA ZBIORNIKÓW NA NIECZYSTOŚCI PŁYNNE /SZAMBO W ROD
         W związku z coraz większym zagospodarowaniem działek , łącznie z budową altan czy szamb przedstawiamy wytyczne PZD dotyczace lokalizacji i budowy szamb.
 Podstawowym warunkiem jest szczelna konstrukcja szamba z atestem .
 Pozostałe wytyczne dotyczą jego lokalizacji na działce i zachowania odpowiednich odległości.
        Zarówno w przypadku szamba jak i samych altan gminy wdrażają ostatnio rygorystyczne kontrole nadzoru budowlanego które bardzo szczegółowo sprawdzają zgodność infrastruktury działki z przepisami.
                 R E G U L A M I N      RODZINNEGO      OGRODU    DZIAŁKOWEGO
     Uchwalony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 7 kwietnia 2004 roku (stan na dzień 1 maja 2012 r.)
 ROZDZIAŁ X
 Zagospodarowanie działki
§ 106
 1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w Prawie budowlanym, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo).
 2. Zasady dotyczące usytuowania, budowy i eksploatacji szamba na terenie działki określi Prezydium Krajowej Rady w drodze uchwały.
 3. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi członek PZD.
 4. Eksploatacja szamba i wywóz nieczystości musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
UCHWAŁA Nr 17/96
Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 31 maja 1996 r.
 W sprawie lokalizacji i budowy zbiorników na nieczystości ciekłe na działkach w ogrodach działkowych .
        Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców na podstawie uchwały nr 10/96 X Plenum Krajowej Rady PZD z dnia 9 maja 1996 r. w sprawie realizacji § 67 ust. 2 Regulaminu POD wprowadza instrukcję lokalizacji i budowy zbiorników na nieczystości ciekłe (szamba) na działkach w ogrodach działkowych.
 § 1
 Budowa zbiorników na nieczystości musi być zgodna z wymogami sztuki budowlanej i sanitarnej.
 § 2
 Odległość zbiorników do gromadzenia nieczystości ciekłych winna wynosić:
 - 15 m od studni dostarczającej wodę pitną,
 - 2 m od granicy działki, drogi, ulicy lub ciągu pieszego
 § 3
 Dopuszcza się lokalizację zbiorników na granicy sąsiednich działek za obopólną zgodą użytkowników tych działek.
 §4
 Zbiorniki winny być szczelne, przykryte pokrywą z otworem do usuwania nieczystości oraz z odpowietrzeniem wyprowadzonym minimum 0,5 m ponad poziom terenu.             
§ 5
 Konstrukcja zbiorników i rodzaju użytych materiałów może być dowolna.
 §6
 Głębokość posadowienia zbiorników w gruncie winna być taka, aby były zabezpieczone przed przemarznięciem.
 §7
 Objętość zbiornika winna być dostosowana do liczby użytkowników oraz standardu sanitarnego wyposażenia altany (np. zlewozmywak, spłukiwany ustęp, prysznic, wanna).
 §8
 Zbiornik na nieczystości ciekłe na terenie ogrodu winien być połączony z altaną za pomocą szczelnych przewodów kanalizacyjnych.
 §9
 Minimalne zagłębienie przewodów kanalizacyjnych w przypadku użytkowania instalacji tylko w okresie z dodatnimi temperaturami winna wynosić ok. 0,4 - 0,5 m.
 §10
 Zaleca się stosowanie preparatów do biologicznej utylizacji nieczystości.
 §11
 Zarząd ROD sprawuje nadzór nad lokalizacją i budową zbiornika na nieczystości i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w jego budowie ma prawo wstrzymać budowlę do czasu ich usunięcia.
 §12
 Członek Związku, na którego działce zbudowany jest zbiornik na nieczystości, ponosi pełną odpowiedzialność za zapewnienie odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych i ochrony wód gruntowych przed skażeniem.
   Prezes PZD
Eugeniusz Kondradzki
Sekretarz
Zbigniew Kielak
 Warszawa, dnia 31 maja 1996 r.

PORADY PRAWNE PZD
 Czy wykonanie szamba na terenie działki rodzinnej wymaga pozwolenia na budowę?
 Wskazane zagadnienie normuje § 106 znowelizowanego regulaminu ROD, z którego wynika, że zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo) można wybudować na działce ogrodniczej na terenach miejskich.
 Wypada także odnotować, że szczegółowe zagadnienia odnoszące się do lokalizacji i budowy zbiornika na nieczystości ciekłe określa instrukcja Krajowej Rady, która została wprowadzona uchwałą nr 17/96 Prezydium KR PZD ( Biuletyn nr 5 z 1996) j.w.
   Zasadniczo obiektami budowlanymi są budynki, budowle oraz obiekty małej architektury (art. 3 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane). Szamba zaliczają się do kategorii budowli, gdyż są zbiornikami (por. art. 3 pkt 3 tej ustawy). Zgodnie z jedną z podstawowych zasad Prawa budowlanego wyrażoną w jego art. 28 ust. 1 - wszelkie roboty budowlane można rozpocząć wyłącznie na podstawie ostatecznej decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z art. 3 pkt 12 ustawy, pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną, zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Wyjątki od tej zasady zostały określone w art. 29-31 ustawy i są to jedyne odstępstwa od przedstawionej powyżej reguły. Warto w tym miejscu podkreślić, że wyjątki te mają charakter listy zamkniętej i niedopuszczalne jest stosowanie w tym zakresie wykładni rozszerzającej.
 W ww. katalogu obiektów i robót budowlanych, zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, nie ma przepisu dotyczącego budowy zbiorników na nieczystości płynne. Warto też zaznaczyć, że w zakresie budowy takiego zbiornika ustawodawca nie przewidział dogodnej formy zgłoszenia takiej inwestycji właściwemu organowi. Zastosowanie ma więc ogólna zasada, czyli na wykonanie szamba konieczne jest uzyskanie pozwolenie na budowę.
 Powyższy wniosek potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczące przedmiotowego zagadnienia. W swoim wyroku z dnia 16 grudnia 2004 r., IV SA 2884/03 (LEX nr 175350) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że „(…) zbiornik szamba stanowi zgodnie z przepisami art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym - urządzenie instalacyjne gromadzenia ścieków.
 Zatem w przypadku samowoli budowlanej dotyczącej zbiornika szamba zastosowanie ma przepis art. 51 Prawa budowlanego zgodnie z pkt 4 tego przepisu”. Na uwagę zasługuje również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 lipca 1999 r., IV SA 1855/96 (LEX nr 47818), według którego „Niesporny jest fakt, że na budowę nowego zbiornika na ścieki wymagane jest pozwolenie budowlane w myśl art. 28 aktualnego Prawa budowlanego. Strona takiego pozwolenia nie uzyskała, rodzi to konsekwencje przewidziane w art. 48 Prawa budowlanego z 1994 r. w postaci przymusowej rozbiórki tego obiektu”.
 
 Tomasz Terlecki